Nawigacja

SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZY 2020/2021 Indywidualizacja nauczania i wychowania RAZEM W PEŁNI SPRAWNI Klub Bezpiecznego Puchatka Program "Moje dziecko idzie do szkoły". Erasmus +2016-2018 Projekt Interreg V-A Republika Czeska - Polska SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO PODNIESIENIE EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA W ZAKRESIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

Szkolne projekty i programy

Erasmus +2016-2018

Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

THE KNOWLEDGE WITHOUT LOVE WLL NOT STICK

WIEDZA BEZ PASJI NIE PRZETRWA

Turcja-Polska-Włochy-Madera

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła została wybrana i zaproszona przez szkołę turecką do wzięcia udziału w projekcie  w ramach programu Erasmus +. Wniosek, w którym również uczestniczy szkoła z Włoch i Madery, otrzymał pozytywną opinię UE.  W  roku szkolnym  2016/17 rozpoczęliśmy realizację  międzynarodowego  projektu : The knowledge without love will not stick, czyli wiedza nie przetrwa bez pasji.

Życie naszych uczniów zmienia się szybko, więc nie jest  łatwo przewidzieć, jakie umiejętności są potrzebne, aby pomóc prowadzić im udane życie.  Wraz z  postępującą technologią, nauczyciele  szukają odpowiednich metod , aby uczyć i pomóc swoim uczniom odnieść sukces w życiu. Nabywanie odpowiednich  umiejętności  wymaga ciężkiej pracy.

My, nauczyciele szkoły podstawowej, mamy istotne oddziaływanie na życie  uczniów. Uczymy nie tylko czytania i pisania, ale także przyczyniamy się do budowy fundamentów ich przyszłości.  Jako nauczyciele chcemy, aby nasi uczniowie  osiągali zamierzone cele  i  prowadzili udane życie. Znaczenie pierwszych lat edukacji  jest bardzo ważne. Mając to na uwadze, zrodził się pomysł na projekt. W dzisiejszych czasach większość czasu zabiera dzieciom telewizja,  gry komputerowe, telefony komórkowe. Uczniowie ignorują to, co dzieje się w ich otoczeniu. Nie zauważają nawet największych zmian wokół siebie. Tracą  zdolność  obserwacji, nie zdając sobie sprawy z problemu.  Pomysł na projekt powstał, aby wykształcić u  uczniów większą wrażliwość na otoczenie, naturę, na świat. Głównym celem tego projektu jest doskonalenie umiejętności obserwacji i zwracania uwagi na szczegóły. Jeśli uczeń ma taką zdolność, to widzi to, czego inni często nie widzą. Dobry obserwator będzie świadomy trudności, które go otaczają  i znajdzie sposoby, aby je wyeliminować. Jeśli nauczyciele będą kształcić umiejętność obserwacji uczniów, nauczą ich krytycznego myślenia, a  jeśli uczniowie zaczynają myśleć, stają się bardziej kreatywni i łatwiej rozwiązują problemy.

Celem naszego projektu jest pomoc uczniom w :

–obserwacji siebie i swoich talentów,

-obserwacji swoich rodzin, krewnych, przyjaciół, nauczycieli,

-obserwacji miejsca zamieszkania i otoczenia (w tym okolica  i szkoła ),

-poznaniu wyjątkowości miasta, w którym żyją,

-obserwacji świata przyrody,

-uwrażliwieniu na piękno, które ich otacza,

-obserwacji stylu życia i porównaniu go ze stylem życia ich zagranicznych przyjaciół,

-poznaniu zwyczajów i kultury innych krajów,

-rozwijaniu szacunku do odmienności,

-rozwijaniu empatii.

Grupą docelową projektu są uczniowie. Projekt składa się  z trzech kroków dążących do osiągnięcia jego celu. Pierwszym krokiem to pomoc uczniom w obserwacji otoczenia i uczenie ich zdawania sobie sprawy z wydarzeń w ich życiu. Drugi krok to zainteresowanie uczniów tym, co zaobserwowali i pobudzenie ich ciekawości. Trzeci i ostatni krok to budowanie zamiłowania do tego, czego są świadomi.

Nauczyciele  najczęściej skarżą się na to, jak szybko ich uczniowie zapominają tego, czego się nauczyli. Z pomocą naszego projektu uczniowie będą mieć wspomnienia i zapamiętają rzeczy, które nauczyli się w sposób łatwy i przyjazny. Pamięć i obserwacja mają silny związek ze sobą. Dobry obserwator ma dobrą pamięć. Działania planowane w projekcie pomogą uczniom rozwijać  umiejętności obserwacji i wzmocnią ich pamięć.

Projekt ma charakter międzynarodowy. Dzięki niemu  uczniowie pogłębią wiedzę na temat Unii Europejskiej,  poznają styl życia i system edukacyjny w innych krajach i kulturach. Projekt będzie rozwijać szacunek do innych kultur i tolerancji wobec odmienności. W wieku szkolnym uczniowie mają trudności w zrozumieniu znaczenia uczenia się języka obcego, a  projekt przyczyni się do budowania motywacji i używania języka w pracy zespołowej.

Projekt to głownie rozwijanie umiejętności obserwacji. Uczniowie zdobędą doświadczenia, obserwując wyjątkowe piękno wokół siebie i w innych krajach oraz nabędą  pozytywne nastawienie do  procesu uczenia się. Nauczyciele staną się świadomi różnych metod nauczania, obserwując lekcje w partnerskich krajach i będą zmotywowani, aby poprawić swoje profesjonalne umiejętności związane z nauczaniem.

Uczniowie wykonują już zadania związane z projektem, a 27 marca 2017r. nauczyciele wyjeżdżają na pierwsze spotkanie wszystkich partnerów projektu na Maderę.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika z oddziałami przedszkolnymi w Strzegomiu
    ul. Mickiewicza 1
    58-150 Strzegom

    Dyrektor:
    Sabina Ługowska

    Wicedyrektorzy:
    Anetta Mularczyk
    Ewa Ibek

    Sekretarz:
    Barbara Śliwa

    Administrator Bezpieczeństwa Informacji (ABI) / Inspektora Ochrony Danych w PSP nr 2 z oddziałami przedszkolnymi w Strzegomiu :
    Krzysztof Olejniczak
    Możliwość zgłaszania spraw dotyczących bezpieczeństwa danych codziennie w godzinach od 8.00-15.00 pod numerem telefonu 609 010402
    lub adresem e-mail:
    krzysztof.olejniczak@
    comars.pl
  • tel/fax (+48)074 649 12 99

    adres skrytki e-PUAP

    https://www.gov.pl/web/gov/klauzula-przetwarzania-danych-osobowych-udostepnionych-droga-elektroniczna

Galeria zdjęć