Przez ostatnich kilka tygodni 25 uczniów z klas ósmych wraz z 25 babciami/dziadkami brało udział w realizacji zadania pt. "Za moich czasów Wnusiu..., w XXI wieku Babciu" w ramach projektu Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – wsparcie integracji międzypokoleniowej finansowanego przez Ministra Edukacji i Nauki, w kwocie 20 000 zł.
Głównym celem realizacji zadania było budowanie integracji międzypokoleniowej poprzez zawiązanie na drodze formalnych i intencjonalnych działań łączności między generacjami; rozwijanie współpracy międzypokoleniowej; promocja społeczeństwa doceniającego wartości i zasoby każdej generacji oraz jednostki, rolę młodych i starszych w ich rodzinach i społecznościach.
Działania planowane do realizacji w ramach projektu były podzielone na dwie grupy. Pierwsza „Dawniej” obejmowała zadania, w których starsi mogli podzielić się z młodszymi doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami. Mogli oddać się wspomnieniom, a i nierzadko nostalgii podczas zwiedzania Muzeum Porcelany. W trakcie pracy w ziołowej pracowni, lepieniu pierogów czy przygotowaniu świątecznych stroików fachowa pomoc babć i dziadków po wielokroć okazywała się zbawienna.
Druga „XXI wiek” zawierała warsztaty z robotyki, gogli VR oraz wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. W tej części, to młodzież pokazywała babciom, dziadkom swój świat. Nowinki technologiczne, które można wykorzystać w szkole i w domu. Niecodzienne wykorzystanie telefonu komórkowego do oglądania trójwymiarowych obrazów.
Sposób użycia multimediów oraz interaktywnych instalacji i technologii, jako niewątpliwie nową i do tej pory niespotykaną formę ekspozycji.
Na zakończenie projektu odbyło się spotkanie wigilijne. Uczestnicy przy tradycyjnym wigilijnym stole wspominali wspólnie przeżyty czas, opowiadali o swoich wrażeniach. Uczestniczyli w Jasełkach przygotowanych przez uczniów PSP2.
Babcie, dziadkowie, wnuczęta dzięki realizacji zadań projektu, mogli zatrzymać się na chwilę, wspólnie spędzić czas, wymienić doświadczeniami, zacieśnić więzi. Starsi dostrzegli, że świat współczesnego nastolatka przesycony techniką, nie musi być wcale taki zły. Współczesne technologie dają ogromne możliwości, otwierają szeroko okno na świat bez wychodzenia z domu. Młodzi mogli czerpać z mądrości babć i dziadków, mogli posłuchać pouczających i zabawnych historii. Kolejny raz mogli się przekonać, że zawsze mają w nich wsparcie, mogą ich prosić o radę i inspirację. Dostrzegli również, iż warto czasami wyjść z babcią do szkoły na warsztaty czy pojechać z dziadkiem na wycieczkę.
W tym nadchodzącym świątecznym czasie, wszyscy uczestnicy projektu, otrzymali najpiękniejszy prezent z możliwych – wspólnie spędzone, radosne, rodzinne chwile.