Aktualizacja na dzień 1 września 2020 r.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 493 ze zm.),
- wytyczne dla szkół podstawowych opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia.
Cel procedury: zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa uczniom oraz pracownikom na terenie szkoły w związku z istniejącym zagrożeniem COVID-19.
Zakres obowiązywania procedury: zasady postępowania nauczycieli, rodziców i personelu szkoły podczas sprawowania opieki i organizowania zajęć z uczniami w szkole od momentu przyprowadzenia /przybycia uczniów do szkoły, do chwili odbioru dzieci przez rodziców po lekcjach.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, wytycznych Gminy Miasta Strzegom, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty.
- Osoby z zewnątrz na terenie szkoły:
- ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy;
- w przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa( maseczki), rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk;
- do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
- osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko na parterze w części korytarza prowadzącej do sekretariatu ; w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły.
- Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Po wejściu do szkoły należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
- Dzieci do mycia rąk używają mydła w płynie i wody, myją ręce tak często jak jest to możliwe, wg określonych określonych instrukcji, dostępnych w szkole.
- Szkoła czynna jest w godzinach: od 30 do 17.00
- Na terenie szkoły nie można korzystać z dystrybutora wody pitnej.
- Dopuszczalne jest mierzenie temperatury wszystkim uczniom przed wejściem do szkoły oraz w razie potrzeby. Czynność te może wykonać wyznaczony przez dyrektora pracownik. Termometry bezdotykowe do pomiaru temperatury znajdują się w sekretariacie szkoły, w świetlicy, w gabinecie lekarskim oraz w pokoju nauczycielskim.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
- Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Sale, w których odbywają się zajęcia, są porządkowane i dezynfekowane, co najmniej raz dziennie, nawet wtedy , gdy pogoda jest niesprzyjająca( także w okresie zimowym).
- Przed użyciem komputera w pracowni komputerowej uczniowie maja obowiązek czyszczenia klawiatur i myszek specjalnymi chusteczkami dezynfekującymi.
- Na lekcjach muzyki śpiewanie wszystkich uczniów w grupie jest zabronione. Pojedyncze śpiewanie jest możliwe, jeśli odległość między uczniem a klasą jest wystarczająco duża.
- Prowadzenie zajęć teatralnych jest dozwolone, jeśli jest zachowany dystans 1,5 m.
§ 2
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla rodziców i uczniów
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uruchomione zostały 4 wejścia do szkoły: od ul. Mickiewicza, od ul. Kochanowskiego, od Gwiezdnego Podwórka, wyjście awaryjne za Orlikiem. Każda klasa posiada przydzielony kolor , oznaczający wejście do szkoły i wyjście ze szkoły- informacja znajduje się w załączniku nr 1 do procedur.
- Zajęcia lekcyjne rozpoczynają się w szkole wg następującego harmonogramu( załącznik nr 1):
- 6:30 -8:00 3-latki, 4-5-latki, 6-latki, klasy 2c,3a,2a,2d wejściem żółtym,
- 8:00 – klasy 1b, 8a,8b,8c wejściem zielonym,
- 8:00 – klasy 1a, 2b, 3b, 3c wejściem pomarańczowym,
- 8:00 – klasy 1c, 7a, 7b, wejściem niebieskim,
- 8:55 – klasy 4a, 5a, 6c wejściem żółtym,
- 8:55 – klasy 4b, 6a, 6d wejściem zielonym,
- 8:55 – klasy 4c, 6b, 7c, 7d wejściem niebieskim.
4. Godziny rozpoczęcia zajęć poszczególnych oddziałów odbywają się według planu.
5. Dzwonki będą wyłączone, a o przerwach decyduje nauczyciel według ustalonych w szkole
Procedur. Załacznik nr 2
6. Każdej klasie zostanie przydzielona jedna sala lekcyjna, w której będą odbywały się
wszystkie zajęcia( z wyjątkiem pracowni informatycznej).
7. Rodzice zaopatrują dzieci w maseczki. Jeżli uczeń zapomni, może jednorazowo otrzymać maseczkę w sekretariacie szkoly. Osłona ust i nosa, czyli maseczki, obowiązują uczniów klas 4-8 we wspólnych przestrzeniach: na korytarzach w czasie przerw oraz podczas przemieszczania się do innych sal, w pomieszczeniach zamkniętych. Po dotarciu do klasy na zajęcia uczniowie mogą zdjąć maseczki. Natomiast uczniowie, którzy będą przebywali na przerwach na zewnątrz mogą przebywać bez maseczek, ale zobowiązani są do zachowania dystansu 1,5m. Uczniowie, którzy cierpią na alergie dróg oddechowych bądź inną , powinni dostarczyć wychowawcy klasy zaświadczenie od lekarza .
8. W szkole obowiązuje ruch prawostronny, wyznaczony przez taśmy, podczas
przemieszczania się uczniowie zachowują odstęp minimum 1,5 m od siebie.
9. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
10. Opiekunowie odprowadzający dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-wszych mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły( jeżeli zajdzie taka potrzeba, np., dziecko nie może rozstać się z rodzicem, płacze, itd.), dotyczy to tylko głównego holu szkoły:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
Jeżeli jednak nie będzie takiej potrzeby, a dziecko będzie z zadowoleniem zostawało w szkole, przy drzwiach wejściowych odbierze je nauczyciel lub wyznaczony pracownik szkoły.
11. Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile, dziennik elektroniczny, itp.); w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
12. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 1,5 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
13. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
14. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
15. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Za otwieranie okien i wietrzenie sal odpowiedzialni są nauczyciele, w wyjątkowych wypadkach można polecić to uczniowi pod kontrolą nauczyciela.
16. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boisk szkolnych oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły w czasie przerw wg ustalonych w szkole zasad. Zaleca się ubrania na tzw. cebulkę, aby można było wychodzić na zewnątrz w ciepłej odzieży.
17. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
18. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
19. Każda grupa ma przypisane odrębne szafki szkolne. We wrześniu nie zmieniamy obuwia, a kurtki oraz inne wierzchnie okrycia zabieramy do sal lekcyjnych.
20. Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.
21. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
22. Uczniowie dojeżdżający zobowiązani są używać maseczek w autobusach dowożących do szkoły.
§ 3
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych
- Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
- Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby przyłbice i fartuchy).
- Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
- Podczas wykonywania czynności służbowych , wykonywanych bez kontaktu z osobami z zewnątrz, maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
- Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice, fartuchy i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości częściej. Na lekcjach wychowania fizycznego obowiązuje odrębny regulamin. Załącznik nr 3
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45- 60 min.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi/dziecku temperaturę.
- Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych – załącznik nr 4
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Zaleca się:
- utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
- dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
- czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
- Do obowiązków personelu obsługi należy także:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
- sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
- wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
§ 4
Obowiązki nauczycieli.
- Nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
- Nauczyciele zobowiązani są do ścisłego przestrzegania procedur ustanowionych na czas pandemii koronawirusa COVID-19. Odpowiadają za życie i zdrowie powierzonych ich opiece uczniów.
- Nauczyciele zobowiązani są do mierzenia sobie temperatury przed przyjściem do pracy. Sposób i organizację pomiaru temperatury ustala Dyrektor Szkoły.
- Nauczyciel zobowiązany jest do zachowania między sobą i pracownikiem obsługi dystansu minimalnie 1,5 m. Sekretariat.
- Nauczyciel wyjaśnia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole w związku z pandemią koronawirusa i dlaczego zostały wprowadzone.
- Nauczyciel dba o to, by w sali, w której odbywają się zajęcia dla uczniów, nie było przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie dezynfekować (np. pluszowych zabawek).
- Każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel kontroluje, czy salę zajęć, sprzęt i pomoce dydaktyczne zdezynfekowano.
- Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali, w której prowadzone są zajęcia.
- Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania zasad częstego i regularnego mycia rąk przez uczniów, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu nauczyciel organizuje pokazy właściwego mycia rąk, przypomina i daje przykład.
- Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania zakazu organizowania wyjść z uczniami poza teren szkoły.
- Nauczyciel unika organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
- Nauczyciel korzysta z uczniami ze świeżego powietrza na boisku szkolnym Orlik przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości od innych osób tam przebywających.
- Nauczyciel ma obowiązek znajomości i przestrzegania procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia (zawartych w odrębnym dokumencie).
- Nauczyciel monitoruje częstotliwość czyszczenia blatów, stołów i poręczy krzeseł przez personel obsługi.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u ucznia nauczyciel natychmiast informuje telefonicznie osobę wyznaczoną/pani woźną o zaistniałej sytuacji, która odizolowuje dziecko do specjalnego pomieszczenia ewentualnej izolacji /izolatorium i zawiadamia telefonicznie dyrektora szkoły o zaistniałym fakcie.
- Nauczyciel ma obowiązek zwracania uwagi na bezpieczną zabawę / naukę uczniów w sali, o zachowanie pomiędzy nimi odległości minimum półtora metra.
- Karty pracy dla uczniów nauczyciel przygotowuje z dwudniowym wyprzedzeniem i odkłada je do kwarantanny. Po dwóch dniach rozdaje je uczniom w rękawiczkach. Uczniowie po skończonej pracy z arkuszem wkładają go koszulki i odkładają do koszyka, w którym karty pracy będą leżały w dwudniowej kwarantannie.
- Nauczyciel ma obowiązek ustalenia wspólnie z uczniami zasad zgodnego współdziałania rówieśników w trakcie ich pobytu w szkole.
- Niedopuszczalne jest pozostawienie grupy samej podczas pracy z uczniami. Gdy nauczyciel musi wyjść, grupą powinna się zająć osoba z personelu obsługi (np. pani woźna), odpowiednio zabezpieczona środkami indywidualnej ochrony. Swoją nieobecność nauczyciel musi ograniczyć do minimum.
- Niedopuszczalne jest zajmowanie się przez nauczyciela rozpraszającymi uwagę czynnościami, np. rozmową z inną osobą (bezpośrednio lub przez telefon komórkowy).
- Niedopuszczalne jest pozostawianie dzieci w grupie bez opieki, wówczas gdy nie ma jeszcze zmiennika. Jeśli nauczyciel zmiennik spóźnia się do pracy, dyrektor ma prawo polecić nauczycielowi pozostanie w grupie. Nauczyciel ma obowiązek stosować się do polecenia dyrektora.
- Nauczyciele i pracownicy obsługi podczas wykonywania swoich czynności na terenie szkoły powinni zakrywać usta i nos środkami ochrony osobistej /maseczki, przyłbice.
- W pokoju nauczycielskim nie może przebywać więcej niż 6 osób i obowiązuje stosowanie osłony ust i nosa.
§5
Obowiązki rodziców/prawnych opiekunów.
- Rodzice /prawni opiekunowie zobowiązani są do ścisłego przestrzegania obowiązujących w szkole procedur postępowania ustanowionych na czas pandemii koronawirusa COVID-19.
- Rodzice /prawni opiekunowie zobowiązani są do przyprowadzania do szkoły dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych. Dziecko z objawami chorobowymi nie zostanie wpuszczone do szkoły.
- Rodzice /prawni opiekunowie powinni mierzyć dziecku temperaturę przed przyprowadzeniem go do szkoły.
- Rodzice /prawni opiekunowie zakrywają usta i nos dziecku indywidualną osłoną ust i nosa (np. maseczką) w drodze do szkoły.
- Rodzice /prawni opiekunowie bezwzględnie dezynfekują ręce przed każdorazowym wejściem do szkoły /wyjątkowe sytuacje/, korzystając z płynu do dezynfekcji rąk.
- Rodzice /prawni opiekunowie nie przyprowadzają do szkoły ucznia, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice /prawni opiekunowie mają obowiązek regularnego przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny, podkreślania, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na przywitanie.
- Rodzice powinni zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania przez dziecko twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Rodzice mają obowiązek stosowania podstawowych zasad higieny zalecanych w okresie pandemii koronawirusa COVID-19, ponieważ dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.
§6
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej – załącznik nr 5
- Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; będzie udostępniony w dzienniku elektronicznym.
- Należy wyznaczyć strefy dostępne tylko dla pracownika biblioteki – zapewniające zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
- Nauczyciele bibliotekarze określą liczbę osób mogących jednocześnie wypożyczać/oddawać książki.
- Korzystanie z kącików dla dzieci, czytelni będzie się odbywać w ograniczonym zakresie – zasady zostaną określone w regulaminie biblioteki.
- Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję klamek, blatów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych co najmniej raz dziennie.
- Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
§ 7
Zasady funkcjonowania kuchni i stołówki
- Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:
- ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
- zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m,
- stosować środki ochrony osobistej.
- Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
- Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
- Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
- Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
- po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
- po jedzeniu, piciu.
- Na stołówce może przebywać tylko 13 osób pod opieką wyznaczonej osoby, przy czym uznaje się, że uczniowie spożywający posiłek w trakcie danej przerwy obiadowej stanowią grupę.
- Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno-porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.
- Przygotowane posiłki należy wydawać przez okienko podawcze. Posiłki odbierają pojedynczo dzieci lub, jeśli jest taka potrzeba, nauczyciel opiekujący się grupą.
- Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez dzieci/uczniów do okienka „zwrot naczyń”, skąd są na bieżąco są odbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.
- Naczynia należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących.
- Uczniowie przestrzegają zasad sanitarnych, obowiązujących w szkole, czyli przed wejściem do stołówki myją ręce, zachowują dystans co najmniej 1,5 metra, nakładają maseczki w trakcie oczekiwania na posiłek, a zdejmują je przy stoliku.
- Uczniowie siedzą przy stolikach, zachowując odległości, czyli zajmują co drugie krzesło.
§ 8
Zasady dostarczania i przyjmowania towaru do kuchni
- Dostawcy towarów powinni być zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
- Przywożony towar – produkty spożywcze – muszą być opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.
- Towar dostawcy wystawiają przed wejściem do szkoły od strony magazynów kuchennych.
- Dostawcy nie mogą wchodzić na teren szkoły ani kontaktować się bezpośrednio z pracownikami; w razie potrzeby zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
§ 9
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
- Jeżeli rodzice zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, uczeń nie może przychodzić do szkoły.
- Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły.
- W szkole jest przygotowane pomieszczenie tzw. Izolatorium, służące do odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
- Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
- W izolatorium dziecko przebywa pod opieką pielęgniarki/pedagoga z zapewnieniem minimum 2 m odległości i środków bezpieczeństwa, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
- Rodzic udaje się z dzieckiem do lekarza, który podejmuje decyzję o powrocie dziecka do szkoły( pisemne potwierdzenie lekarza) lub w sytuacji podejrzenia zakażenia powiadamia Państwową Inspekcję Sanitarną.
- W przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa Covid 19 , rodzic zobowiązany jest powiadomić dyrektora szkoły, który będzie postępował zgodnie z zaleceniami PPIS i powiadomi organ prowadzący oraz organ nadzoru pedagogicznego.
- telefon alarmowy: 74 852 20 91
- całodobowa infolinia: 800 190 590
- telefony stacjonarne: 74 648 97 42 oraz organ prowadzący szkołę (74 8560 599).
§ 10
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
- Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
- Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się z lekarzem, a następnie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 11
- Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
- Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
- W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
- Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.);
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.
§ 11
Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika
W przypadku, gdy uczeń lub pracownik PSP nr 2 został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na czas niezbędny do wykonania koniecznych czynności sanitarno-epidemiologicznych.
§12
Postanowienia końcowe
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Procedura może być modyfikowana, a nauczyciele i rodzice zobowiązani są do bieżącego zapoznawania się ze zmianami.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie szkoły, przesłana jako wiadomość w dzienniku elektronicznym do nauczycieli, rodziców i uczniów oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
- Pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia.
- O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
ZAŁĄCZNIKI:
zalacznik_nr_1.png
zalacznik_nr_2.png
zalacznik_nr_3.docx
zalacznik_nr_4.odt
zalacznik_nr_5.docx
Procedury_Covid19_Swietlica-_zalacznik_nr_6.odt