Komputer jest już niemal w każdym domu. Z dostępu do sieci korzystają nie tylko nastolatki, ale i coraz młodsze dzieci. Czy my rodzice, zajęci swoimi obowiązkami, mamy nad tym kontrolę? Co robić, aby nasze pociechy były bezpieczne? Według badań ponad 40 procent dzieci po raz pierwszy samodzielnie korzysta z Internetu przed ukończeniem 9 roku życia. Często też młodzież jest o wiele bardziej biegła i zorientowana w obsłudze komputera niż ich rodzice. Pomimo tej technologicznej różnicy pokoleniowej, to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w sieci.
Oczywiście Internet posiada wiele dobrych stron - umożliwia kontaktowanie się z przyjaciółmi, zdobywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych w szkole oraz rozwijanie zainteresowań. Jednak wraz z rozwojem możliwości, jakie daje korzystanie z sieci, wzrasta też skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dzieci. Wśród tych zagrożeń można wymienić trzy kategorie. Po pierwsze to kontakt z niebezpiecznymi treściami, które mogą mieć szkodliwy wpływ na psychikę dziecka. Są to filmy, zdjęcia lub teksty o charakterze pornograficznym, prezentujące przemoc, promujące niezdrowe postawy i zachowania, czyli hazard, używki, anoreksję, uczestnictwo w sektach itp. Kolejnym zagrożeniem są niebezpieczne kontakty, na które narażone są dzieci korzystające z komunikatorów, czatów i portali społecznościowych. Dzieci zawierające w ten sposób nowe znajomości, często podają obcym w sieci prywatne informacje, dane osobowe oraz umawiają się z osobami poznanymi w sieci na spotkania w rzeczywistym świecie, nie mówiąc o tym dorosłym.
I wreszcie cyberprzemoc, czyli nowe oblicze przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem różnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, jak na przykład: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, telefony komórkowe, itd.
Akty cyberprzemocy mogą przyjąć bardzo różne formy, od publikowania lub rozsyłania ośmieszających, kompromitujących zdjęć i filmów po podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli.
Co możemy zrobić ?
Po pierwsze, interesujcie się Państwo tym, co robi Wasze dziecko na komputerze. Możecie na przykład ustawić komputer w mieszkaniu w ogólnodostępnym pomieszczeniu, umożliwiającym obserwowanie monitora. Innym sposobem jest sprawdzanie w ustawieniach przeglądarki internetowej historii odwiedzanych stron lub zainstalowanie programu ochrony rodzicielskiej. Takich programów, które blokują niechciane strony Internetowe jest wiele, ich nazwy są zamieszczone nawet na stronie Internetowej naszej szkoły. Niestety nie możemy zablokować wszystkiego, co tylko jest możliwe do zablokowania, bo wówczas nie ma sensu posiadanie Internetu. Konieczna jest ciągła rozmowa ze swoimi pociechami. Dlatego warto zapytać swoje dzieci, co robią w Internecie, czym zajmują się najczęściej. Państwo też powinniście przekazać dziecku, jakie są Wasze oczekiwania. Wyjaśnijcie, że dziecko:
- Nie powinno się podawać przez Internet osobistych danych, takich jak imię, nazwisko, adres czy numer telefonu.
- Wiadomości od osób nieznanych można otwierać tylko w obecności osób dorosłych, ponieważ mogą zawierać wirusy lub zdjęcia o nieodpowiedniej treści.
- Nie należy spotykać się z osobami poznanymi w Internecie bez Państwa wiedzy i kontroli.
Dzieci często obciążają się winą i zamykają w sobie. Dlatego dobrze jest zapewnić je, że mogą Wam o wszystkim powiedzieć, o każdej niepokojącej je sytuacji. Nie obawiajcie się, że dziecko przyjdzie do Was z problemem, którego nie będziecie potrafili rozwiązać. Zawsze możecie skorzystać z porady fachowców z Helpline, którzy pod numerem 0 800 100 100 udzielają porad rodzicom i dzieciom, a także możecie napisać na adres e-mail Helpline.org.pl
W naszej szkole będą organizowane obchody Dnia Bezpiecznego Internetu od 25 do 29 stycznia, podczas których, w ramach lekcji informatyki, uczniowie klas 4-6 będą omawiać zagadnienia związane z tą tematyką. Natomiast dla uczniów wszystkich klas będzie przygotowane spotkanie z pokazem multimedialnym. Całości będzie towarzyszyć tematyczna wystawa prac uczniów. Celem tych obchodów jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów Internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz uświadomienie dzieciom możliwości niebezpieczeństwa, jakie mogą ich spotkać w sieci.