- SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZY 2020/2021
- Indywidualizacja nauczania i wychowania
- RAZEM W PEŁNI SPRAWNI
- Klub Bezpiecznego Puchatka
- Program "Moje dziecko idzie do szkoły".
- Erasmus +2016-2018
- Projekt Interreg V-A Republika Czeska - Polska
- SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO
- PODNIESIENIE EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA W ZAKRESIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH
RAZEM W PEŁNI SPRAWNI
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
- WYDZIAŁ DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
STOWARZYSZENIE „FRAUEN AUF DEM WEG NACH EUROPA e.V.” Z GÖRLITZ
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska- Saksonia 2007/ 2013.
Czas trwania projektu od marca 2011 do lutego 2012.
Cele projektu:
- uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych;
- kształtowanie tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością;
- likwidowanie uprzedzeń na temat osób niepełnosprawnych;
- przygotowanie do współuczestniczenia z osobami niepełnosprawnymi.
Program konferencji i warsztatów (kilka zjazdów) obejmował takie bloki tematyczne jak:
- Nauczyciel- lider integracji;
- Droga do integracji…Twórcze formy i metody pracy;
- Badanie w działaniu;
- Komunikacja w integracji;
- Świat, w którym każdy z nas jest inny.
W naszej szkole w ramach tego projektu przeprowadzono:
- konkurs plastyczny dla klas I- VI pt. „ Razem w pełni sprawni”;
- ankiety, dotyczące niepełnosprawności (przeprowadzone wśród uczniów kl. V - w sumie 68 osób);
- lekcje wychowawcze na podstawie scenariuszy zajęć np. „ Niepełnosprawni tacy jak my”, „ Niepełnosprawni są wśród nas”;
- wywiady;
- pogadanki.
W czasie XIV Festynu Dziecięcego, który jest organizowany corocznie z okazji Dnia Dziecka, zaprosiliśmy niepełnosprawnych. Dla nich i pełnosprawnych ustawiono stoisko, na którym można było lepić z gliny i plasteliny. Wyroby z gliny, które były później wypalone, zabrali do domu.
Dla nauczycieli biorących udział w projekcie zorganizowano wyjazd studyjny do Niemiec, gdzie mogli poobserwować funkcjonowanie uczniów niepełnosprawnych w szkołach.
Nauczyciele brali także udział w konferencji we Wrocławiu pt. „ Uczeń niepełnosprawny w szkole ogólnodostępnej- pomoc psychologiczno- pedagogiczna, formy i metody pracy”.
W ramach projektu szkoła otrzymała różne pomoce dydaktyczne.
Na konferencji podsumowującej, która odbędzie się w lutym 2012 zostaną opublikowane najlepsze prace konkursowe, scenariusze zajęć oraz eseje „ Razem w pełni sprawni” ( nasza szkoła też stworzyła taki esej).
Poprzez projekt „Razem w pełni sprawni” uświadamialiśmy uczniom, że bariery architektoniczne - choć niezmiernie uciążliwe - nie są największym problemem dla osób niepełnosprawnych. Trudniejszą barierą do pokonania jest strach i lęk przed niepełnosprawnością i niepełnosprawnymi wśród ludzi sprawnych. Dlatego ważne było to, aby uczniowie zrozumieli potrzeby niepełnosprawnych, w tym potrzebę samodzielności, a także spróbowali wczuć się w ich sytuację. Działania naprawcze miały na celu uświadomić uczniom potrzeby osób niepełnosprawnych oraz pokazać, w jaki sposób można im pomóc.
Jednym z ważniejszych działań było przeprowadzenie wstępnej ankiety wśród uczniów klas 5 diagnozującej postawę uczniów wobec osób niepełnosprawnych.
Z ankiet można wysnuć kilka wniosków:- 70% badanych uczniów zna osobę niepełnosprawną;
- połowa ankietowanych chciałaby i może zaprosić osobę niepełnosprawną do domu;
- blisko 90% uważa, że nie jest wstydem przyjaźnić się z osobą chorą;- 4% ankietowanych myśli, że osoby niepełnosprawne nie mogą odnieść sukcesu;
- 42% twierdzi, że trudno jest pomóc osobie niepełnosprawnej;- ponad 30% uważa, że są to osoby niesamodzielne,
- 88% uważa, że nie powinno izolować się osób niepełnosprawnych od społeczeństwa, - ponad połowa chętnie pozna osobę niepełnosprawną;
- 70% sądzi, że może się wiele nauczyć od osób niepełnosprawnych;
- aż 35% nie wie czego potrzebują osoby niepełnosprawne i 77% chce dowiedzieć się, jak może pomóc takim osobom.
Kolejnym ważnym działaniem było przeprowadzenie szeregu lekcji wychowawczych poświęconych problematyce osób niepełnosprawnych
– kim są osoby niepełnosprawne?, jakie mają potrzeby i zainteresowania?, z jakimi problemami się borykają? (bariery architektoniczne oraz mentalne), jak można im pomoc? oraz jakie są rodzaje i przyczyny niepełnosprawności?. Dzięki lekcjom udało się przybliżyć uczniom zagadnienia związane z niepełnosprawnością, by mogli łatwiej nawiązać kontakt z takimi osobami. Chodzi tu głównie o uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych, motywowanie do przełamywania barier i lęków przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi, szacunek, burzenie stereotypów funkcjonujących w świadomości społecznej, dostrzeżenie podobieństw osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych, a także określenie zachowań, które sprzyjają kalectwu.Przygotowanie integracyjnych warsztatów dla uczniów Szkoły Specjalnej nr 7 w Strzegomiu - w ramach XIV Festynu Dziecięcego pod hasłem „Żyjmy zdrowo w czystym środowisku” w dniu 5 czerwca 2011 r. - miało za główny cel kształtować pozytywną postawę wobec osób niepełnosprawnych. Dla nich i pełnosprawnych ustawiono stoiska, na których można było lepić z gliny i plasteliny. Wyroby z gliny, które były później wypalone, zabrali do domu. Uczniowie w ten sposób nauczyli się nawiązywać pozytywne relacje z osobami niepełnosprawnymi podczas wspólnych działań. Przekonali się, że te dzieci, mimo swojej niepełnosprawności, także zajmują się różnymi formami aktywności dostosowanymi do ich możliwości, potrzebują akceptacji i zrozumienia, a nie litości, współczucia czy ich wyręczania. Potrafią też być samodzielne, kreatywne i możemy się od nich wiele nauczyć.
Uczniowie z PSP nr 2 w Strzegomiu zdobyli ponadto ogólną wiedzę dotyczącą niepełnosprawności, która w ich dorosłym życiu na pewno będzie bardzo przydatna. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy sami nie znajdą się w podobnej sytuacji w przyszłości. Wtedy oczekiwaliby od innych godnego traktowania. Uczniowie zasięgali również informacji ze swojego najbliższego otoczenia (rodzice, rodzina, sąsiedzi, znajomi) jakie przeszkody stają na drodze osobom niepełnosprawnym, jakie bariery architektoniczne powinny być usunięte, czy ogólnodostępne miejsca dla ludzi tj. szkoły, place zabaw, sklepy, urzędy, ośrodek zdrowia itp. są dostosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne i na czym polegają te rozwiązania.
W szkole, w której się uczą nie ma osób niepełnosprawnych fizycznie - jest tylko kilka osób niedosłyszących i niedowidzących, więc nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami, które znalazły się w tak trudnej sytuacji zdrowotnej. Niepełnosprawni są takimi samymi ludźmi jak pełnosprawni. Jedni posiadają różne dysfunkcje narządów ruchu, czy wzroku. Jeszcze inni są upośledzeni umysłowo. Osoby niepełnosprawne postrzegane są jako inni, gorsi, obcy, dziwni. Jedni ludzie okazują litość, inni pogardę, wyśmiewają ich. Jeszcze inni próbują ich zrozumieć.We wrześniu br. w PSP nr 2 w Strzegomiu przeprowadzono ponowną ankietę diagnozującą postawę uczniów wobec osób niepełnosprawnych – tym razem dla klas 6. Wyniki wśród ankietowanych uczniów w dużej mierze się pokryły – jedyną różnicą było zwiększenie odsetku osób, które chciałyby usiąść w ławce razem z osobami niepełnosprawnymi. Wynikało to głównie z przeprowadzonych działań informacyjnych i podniesienia świadomości oraz zwiększenia wiedzy nt. niepełnosprawności.
Realizowane w szkole treści związane z niepełnosprawnością w ramach projektu „Razem w pełni sprawni” zwróciły uwagę społeczności szkolnej na problemy osób niepełnosprawnych oraz zmobilizowały do skutecznego działania na ich rzecz. Poprzez różnego rodzaju działania zmienił się sposób myślenia uczniów na temat osób niepełnosprawnych.