ZAPRASZAMY!!!
Od ziarenka do bochenka
21 maj dla grupy zero z naszej szkoły był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły one rogaliki. W tym dniu dzieci udały się do „Galerii pod Aniołem” w Dobkowie na warsztaty „ Od ziarenka do bochenka”. Poznały tam przepis na zrobienie pysznych rogalików. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Dzieci podzielone były na kilka grup, które aby zrobić ciasto musiały najpierw zapoznać się z przepisem a potem udać się do sklepu po składniki. Gdy wszystko było gotowe 6 latki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy –robiły rozczyn, wałkowały ciasto, kroiły, smarowały pyszną marmoladą a potem zawijały. Efektem pracy były pełne blaszki rogalików. Każdy piekarz musi spróbować swoich wypieków – więc buzie były całe w marmoladzie. Ale potem aby trochę się rozruszać wyszli na świeże powietrze. Szukali drogi w labiryncie, otwierali magiczne skrzynki oraz skakali na wielkich kolorowych piłkach i podziwiali sztuczki wykonywane przez psa o imieniu Pędzel.
Iwona Leśniczak
„Wojsko Polskie – historia i współczesność”
W dniu 23.04.2018 r. w związku z obchodami 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, na zaproszenie dyrektora PSP nr 2 z oddziałami przedszkolnymiw Strzegomiu, przyjechali do nas żołnierze zawodowi i podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki (AWL). Ta wrocławska uczelnia wojskowa kształci przyszłych oficerów Wojska Polskiego. Celem przyjazdu naszych gości była realizacja projektu Naukowego Koła Pamięci AWL na temat „Wojsko Polskie - historia i współczesność". Uczniowie mogli zapoznać się z historią, uzbrojeniem i taktyką jednej z najbardziej elitarnych formacji Wojska Polskiego, czyli husarii. Potrafili oni wygrywać starcia nawet z kilkunastokrotnie liczebniejszym przeciwnikiem. Jako przykład uczniowie poznali mniej znane przykłady takich bitew z udziałem husarii, jak chociażby pod Mohylewem w 1581 r. czy pod Hodowem w 1694 r. Husaria jest jedną z formacji, do której nawiązują niektóre obecne formacje Wojska Polskiego, np. pancerne. Poza lekcją historii Wojska Polskiego podchorążowie AWL opowiedzieli o tym, jak można zdać egzaminy do ich uczelni, a jest to naprawdę nie lada wyzwanie. Przede wszystkim należy uzyskać bardzo dobre wyniki z egzaminów maturalnych i wykazać się dużą sprawnością fizyczną. Uczniowie uzyskali informację o szkoleniu wojskowym, nauce i życiu codziennym podchorążych. Inną ciekawostką, zaprezentowaną przez przedstawicieli AWL, był pokaz wyposażenia współczesnego żołnierza. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również strzelanie z ASG - replik współczesnej broni, z czego skorzystali nie tylko nasi uczniowie, ale również nauczyciele PSP2 w Strzegomiu. Nie zabrakło także zajęć z musztry dla uczniów klas VI-tych i VII–ych.
Koordynator Marzena Ryż
Wizyta PSP nr 2 w bajecznej Kapadocji –program ERASMUS
W dniach od 17-21 kwietnia 2018 odbyło się II Międzynarodowe Spotkanie Projektowe realizowane w ramach programu Erasmus+, projektu Knowledge without love will not stick, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Ostatni etap projektu Erasmus + odbył się do słonecznej Kapadocji –bajkowej krainy położonej w Turcji. Nauczyciele oraz Dyrektor PSP nr 2 w Strzegomiu udali się w długą podróż do miejscowości Aksaray, położonej w środkowej Turcji. Celem wyjazdu było podsumowanie działań w ramach projektu Erasmus + i spotkanie z partnerami projektu koordynatorami i nauczycielami z Turcji, Włoch i Madery.
Pierwszego dnia udaliśmy się do szkoły partnerskiej, w której bardzo serdecznie przywitali nas uczniowie, grono pedagogiczne oraz społeczność miasta. W tej części uczniowie przedstawili nam tańce narodowe oraz wysłuchaliśmy muzyki charakterystycznej dla wszystkich państw biorących udział w projekcie. Po części oficjalnej zwiedziliśmy szkołę, przedyskutowaliśmy różnice i podobieństwa w systemach edukacyjnych oraz poznaliśmy rodziców dzieci uczących się w szkole, którzy przygotowali dla nas poczęstunek, prezentujący tradycyjną kuchnię turecką. W tym dniu odbyło się również bardzo gościnne spotkanie z Burmistrzem miasta Aksaray, na którym przedstawiono nam historię regionu, a także poznaliśmy pracę oraz działania władz i społeczeństwa miasta. Serdeczne przyjęcie znalazło swoje odzwierciedlenie w wieczornej realacji telewizji tureckiej. Po spotkaniu poznaliśmy kulturę, styl życia i najważniejsze zabytki miasta partnera naszego projektu.
W kolejnych dniach odbyły się spotkania robocze, których celem było podsumowanie wszystkich dotychczasowych działań realizowanych w ramach projektu oraz omówienie dalszych końcowych zadań związanych z projektem. W ciągu tych dni gospodarze prezentowali nam także najpiękniejsze zakątki, z których słynie region Kapadocji: przede wszystkim z tzw. księżycowego krajobrazu, który tworzą licznie występujące tam formy powulkaniczne. Do największych atrakcji turystycznych Kapadocji zaliczyć można: Uchisar (skalne miasto z licznymi skalnymi kościołami, z których najbardziej znane znajdują się w Goreme i Soqanli), Derinkuyu i Kaymakli, Dolina Miłości i Dolina Wyobraźni, a także Dolina Ihlary –kanion u podnóża góry Hussein wyrzeźbiony w wulkanicznej skale, gdzie można podziwiać nie tylko piękne skały, ale i bujną roślinność.
W ostatnim dniu po spotkaniu roboczym wręczono nam certyfikaty uczestnictwa, wyznaczono zadania związane z zakończeniem projektu, nastąpiło posadzenie drzewka symbolizującego naszą przyjażn i wspólną realizację projektu, a wieczorem odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna zorganizowana przez turecką szkołę, w której uczestniczyli partnerzy projektu, grono pedagogiczne oraz rodzice szkoły Aksaray.
W najbliższych miesiącach będziemy pracować nad kolejnymi aktywnościami oraz finalizacją dwuletniej, bardzo owocnej współpracy nad projektem.
Konkurs Pięknego Czytania
W dniu 17 kwietnia 2018 r. odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla kl. I i III, zorganizowany przez bibliotekę szkolną przy PSP nr 2 w Strzegomiu. Spośród 25 uczestników, komisja, w składzie: Iwona Oboza, Agnieszka Rut, wyłoniła następujących mistrzów czytania:
1. Helena Rybka I c
2. Hanna Słapa III aKryteriami oceny były:
-płynność czytania
-interpretacja
-ogólne wrażenieCele:
- propagowanie czytelnictwa
- rozbudzanie wyobraźni twórczej
- kształtowanie nawyku czytaniaLaureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy drobne upominki.
Iwona Oboza
KONKURS "POTYCZKI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO "
W dniu 10 .03.2017r trzech uczniów naszej szkoły z szóstych klas wzięło udział w IX Powiatowych Potyczkach z Jęz. Angielskim w Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznym Gimnazjum Fundacji "Naszej Szkole" w Świdnicy. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VI szkół podstawowych ( 3 uczniów z danej szkoły ) powiatu świdnickiego. Konkurs przebiegał 2-etapowo. I etap miał formę rywalizacji drużynowej ( 3-osobowe zespoły). Drużyny językowe musiały zmierzyć się z zadaniem sprawdzającym umiejętność stworzenia i zaprezentowania krótkiej wypowiedzi ustnej ( scenki językowej rozgrywającej się w jednym z wylosowanych miejsc: w sklepie, w restauracji, na wycieczce, u lekarza, na lotnisku ). II etap miał formę pisemnego testu. Zawierał on zadania zamknięte i otwarte sprawdzające wiadomości i umiejętności gramatyczno- leksykalne, rozumienie tekstu czytanego, rozumienie ze słuchu oraz ogólną wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. Uczniów przygotowała nauczycielka jęz.angielskiego-p.Dorota Mazurek.
"Coś się kończy....coś się zaczyna..."
W piątek (09.03.2018 r.) odbyło się spotkanie polsko-czeskie z okazji podsumowania Projektu Interreg V-A. Główną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Zamku Książ. W słonecznej scenerii uczestnicy projektu mieli okazję poznać historyczne zawiłości tego miejsca. Dzieje zamku i losy ich właścicieli, zostały przedstawione w niesłychanie interesujący sposób przez przewodników. Historia zamku odkryła przed nami wiele tajemnic, ale również uświadomiła nam, jak wiele ma ich jeszcze do odkrycia. Na każdym kroku napotykaliśmy znaczące ślady kultury czeskiej. Podziwialiśmy przepiękne dzieła czeskiego malarza A. Schefflera. Otoczenie zamku: dziedziniec, tarasy i ogrody, lśniące w pięknym wiosennym słońcu, przywoływały minione czasy i dawną świetność zamku. Zjawiskową wspaniałość i dostojność tego miejsca obejrzeliśmy na starych fotografiach, które zatrzymały w kadrze czasy świetności Zamku Książ.
Nadszedł czas na podsumowanie całego projektu. Po smacznym obiedzie uczestnicy, opiekunowie oraz zaproszeni goście: burmistrz Z. Suchyta, naczelnik Wydziału Oświaty U. Podsiadły-Szubert oraz dyrektorzy szkoły spotkali się w szkole, aby obejrzeć filmy i zdjęcia, które dokumentowały wszystkie dotychczasowe polsko-czeskie spotkania Projektu Interreg V-A. Czas wspomnień umilił nam koncert piosenek polskich i czeskich w wykonaniu szkolnego chóru i zespołu muzycznego z Filharmonii Sudeckiej. Gorycz rozstania osłodziła nam chwila, w której obdarowaliśmy się prezentami. Wspólne zdjęcia, łzy wzruszenia i obietnica ponownego spotkania. Coś się skończyło..., ale my wierzymy, że zacznie się coś nowego!zbior_przepisow_polsko_czeskich.pdf
Dorota Mazurek
Spotkanie w Czechach
W dniu 09.02.2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami: p. Dorotą Mazurek, p. Agnieszką Marczak. P. Ireną Galicą i p. Głowiakiem odwiedzili swoich czeskich przyjaciół w Horzicach.Było to już piąte spotkanie polsko-czeskie w ramach Projektu Interreq V-A. Podczas tej wizyty, uczestnicy Projektu zwiedzili firmę produkującą tradycyjne rurki czeskie -‘Horickie Trubicki’w Miletinie. Uczniowie poznali jak wyrabiane są rurki, w jakich smakach występują, dowiedzieli się ,dlaczego są one tradycją Czech a także próbowali swoich sił w wykonywaniu tych rurek. Następnie, zwiedziliśmy Szkołę Gastronomiczną w Nowej Pace, gdzie mogliśmy poznać tradycyjną kuchnię czeską, jej tradycje, dania główne i ich podstawowe produkty spożywcze , które były przedstawione w postaci krótkiego wykładu i filmu instruktażowego. Uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych, na których robiliśmy przekąski, desery takie jak: knedle, kanapki z pastami, placki ziemniaczane, naleśniki, kołacze i bułeczki z makiem i uczyliśmy się dekorować potrawy. Ponadto, mieliśmy okazję spotkać się z vice-mistrzem barmanem Franciszkiem, który uczył nas robić wyśmienite, egzotyczne koktajle oraz pokazał nam techniki i triki barmańskie. Po skończonych warsztatach, nastąpiła prezentacja i degustacja potraw. Uczestnicy ocenili jakość, wygląd i prezentację przygotowanych potraw oraz zostali nagrodzeni medalami, dyplomami i nagrodami za najlepiej wykonane dania. Przepisy przyrządzonych potraw będą umieszczone w utworzonych polsko-czeskich przepisach kulinarnych. Zgromadzone przepisy będą promować dialog międzykulturowy i będą wykorzystywane po obu stronach granicy przez społeczeństwo polskie i czeskie.
Dorota Mazurek
TRENING UWAŻNOŚCI - MINDFULNESS
Od dnia 29 stycznia do 23 marca br. w naszej szkole w ramach projektu „Knowledge without love will not stick, programu współfinansowanego przez Unię Europejską Erasmus + został zrealizowany trening uważności - mindfulness. Uczniowie, którzy biorą udział w projekcie uczestniczyli w 10 minutowych zajęciach mindfulness opartych na takich technikach jak: uważność - bycie w danej chwili, świadomy oddech, uważny spacer, skanowanie ciała, uważne smakowanie, uważne widzenie, uważne słuchanie, uważność na myśli i emocje, serdeczność i życzliwość, uważna empatia i wdzięczność.
Według p. A. Pawłowskiej, autorki książek o uważności na co dzień, …„Uważność przede wszystkim pozwala na cieszenie się życiem w pełni. Pomaga też w wielu innych aspektach: Uważność redukuje stres. Jak dowodzą badania, coraz młodsze dzieci cierpią z powodu zbyt wysokiego poziomu stresu. Uważność pomaga w koncentracji. Dziecko trenujące uważność zwykle nie ma kłopotów w nauce, łatwo się skupia na powierzonych mu zadaniach. Uważność ułatwia zdobywanie przyjaciół. Dzieci uważne są lubiane w grupie, bo łatwiej wczuwają się w emocje innych. Uważność ułatwia panowanie nad emocjami. Dzięki treningowi uważności dzieci potrafią szybko zorientować się, co odczuwają, a dzięki temu łatwiej im radzić sobie z emocjami … „
Mindfulness polega na zwracaniu szczególnej uwagi, to zmysł obecności czyli skupienie się na teraźniejszości, bez robienia osądów. Dziecko, które potrafi być uważne, staje się spokojne i wyrozumiałe, zna swoje potrzeby, potrafi odczytać i nazwać pojawiające się bodzce i kreatywnie na nie odpowiedzieć.
Potrzeba zajęć została udowodniona na podstawie ankiet , które uczniowie wypełniali przed i po zakończeniu ćwiczeń. Dzięki programowi mindfulness uczniowie bardziej koncentrują się nad powierzonymi zadaniami i więcej uwagi poświęcają szczegółom, próbują przyjmować swoje emocje takimi, jakimi one w danej chwili są i starają się wykorzystywać poznane techniki, aby odpowiednio na nie reagować. Uczniowie dostrzegają i chcą być wdzięczni za to, co ofiaruje im dzień, a także są bardziej życzliwi i otwarci wobec swoich rówieśników.
Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem, a uczniowie z chęcią angażowali się w proponowane ćwiczenia.
A.Trzeciak, K. Rajtar-Kryczenkowa
ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY PI
Dnia 14 marca 2018 br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu odbyły się uroczyste obchody „Światowego Dnia Liczby Pi”. W ramach projektu edukacyjnego uczniowie udekorowali szkołę, przygotowali plakaty i ciekawostki dotyczące tej liczby. Na lekcjach matematyki uczniowie uczestniczyli w turnieju „Matematyka od kuchni”. Zajęcia były przeprowadzone w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki zorganizowanego przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Honorowy patronat nad świętem objęła Minister Edukacji Narodowej.
W ramach obchodów święta liczby Pi uczniowie zaproszeni zostali do wzięcia udziału w potyczkach matematycznych, gdzie mieli sposobność sprawdzenia się w rozwiązywaniu zagadek matematycznych, rebusów, krzyżówek, układaniu tangramów i budowaniu brył z klocków przestrzennych Culi.
Odbył się również konkurs na wizualizację liczby Pi. Najciekawszą pracę wykonał Dawid Sabiszewski z klasy V b.
Głównym punktem obchodów był konkurs na wyrecytowanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Zwyciężyła Zuzanna Gzyl z klasy IV d, która ustanowiła rekord szkoły – 144 cyfry po przecinku. Konkurs przebiegał w miłej, ale emocjonującej atmosferze, uatrakcyjnionej słodkim poczęstunkiem w postaci ciasta pi na Dzień Pi (PI PIE FOR PI DAY). Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wszystkiego niewymiernego, a wszystkich zapraszamy na kolejne urodziny liczby Pi.Zespół nauczycieli matematyki
PSP nr 2
DRZWI OTWARTE W PSP NR 2
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Strzegomiu kolejny raz otworzyła swoje drzwi dla przyszłych uczniów oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych oraz ich rodziców. Dzień Otwarty odbył się 12 marca 2018 r. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Mali goście obejrzeli przedstawienie pt. "Bezpieczny Internet", przygotowane przez uczniów kl.1b pod kierunkiem nauczycielki Ewy Ibek. Po części artystycznej przyszedł czas na zwiedzanie szkoły i sal lekcyjnych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem brały udział w różnorodnych zajęciach. Miały okazję pokolorować Koperka - maskotkę szkoły, uczyły się korzystania z tablicy interaktywnej podczas nauki i zabawy, mogły też skorzystać z komputerów i monitora dotykowego w sali informatycznej i sprawdzić swoje umiejętności manualne w układankach przestrzennych. Ogromne emocje wzbudziły zajęcia muzyczne, podczas których dzieci grały na Bum Bum Rurkach. W kolejnej sali maluchy z wielkim zainteresowaniem przyglądały się doświadczeniom fizycznym i przyrodniczym. Nie zabrakło zajęć ruchowych, w czasie których dzieci z radością pokonywały przygotowany dla nich tor przeszkód. Dla chętnych odbywały się również zajęcia z języka angielskiego. Dyrektor szkoły Elżbieta Smyk na spotkaniu z rodzicami zaprezentowała szkołę, jej historię i dokonania, sukcesy uczniów, zasady funkcjonowania placówki, a także przedstawiła bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Na wszystkich zwiedzających czekał słodki poczęstunek w kawiarence przygotowany przez rodziców naszych uczniów. Najmłodsi goście i ich rodzice opuścili "Dwójkę" z uśmiechem na twarzy.
A oto kilka wypowiedzi małych gości, z którymi rozmawiano podczas ich wizyty w PSP nr 2:
- Co ci się podobało dzisiaj w szkole?
- Wszystko.
- Podobało mi się, że mogłam popatrzeć przez lunetę!
- Tor przeszkód był fajny!
- A ja widziałam gołą czaszkę!
- A ja śpiewałem piosenkę i bawiliśmy się w "sałatkę owocową", ale zabawa w układanie puzzli jest lepsza.- Znamy literki i umiemy liczyć. Ja umiem do stu.
- A ja do trzystu!
- To ile jest: jeden i jeden?
- Trzy!- Te wyklejane motylki powiesicie sobie nad łóżkiem?
- Nie, ja na plecach! I odlecę!- Słyszałyście dzieci o ciśnieniu?
- Tak! Moja babcia ma ciśnienie!Do sześciolatka:
- Z kim przyszedłeś dzisiaj do szkoły?
- Z mamą i siostrą.
- Siostra jest starsza od ciebie?
- Nieee! To jeszcze dziecko!Jak widać, dzieciom nie brakowało poczucia humoru. Mamy nadzieję, że spotkamy się z nimi już we wrześniu. Do zobaczenia.
Społeczność PSP nr 2
Wizyta dzieci grupy „0” w Przychodni Weterynaryjnej
21marca 2018r. dzieci z grupy „0” wybrały się z wizytą do Przychodni Weterynaryjnej . Przywitała nas Pani weterynarz – Małgorzata Siekaniec wraz z synem. Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowania postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Podczas spotkania nieodłącznym towarzyszem był kot, który wzbudzał wielkie zainteresowanie wśród dzieci. Dzieci dowiedziały się jak należy postępować gdy się spotka bezdomnego psa lub kota. Odbyła się również pogadanka na temat piskląt , które wypadły z gniazda. Mogły obejrzeć sporo przedmiotów i narzędzi lekarskich, którymi na co dzień posługuje się pani Małgorzata. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się także spostrzeżeniami dotyczącymi zwierząt, które posiadają w domu, szczególnie obserwacjami dotyczącymi psów.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały upominki.
Iwona Leśniczak
Warsztaty wielkanocne w oddziale przedszkolnym!
„Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas. Wszystko, rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas, miłość do ludzi do przyrody w zielone każdy z wiosną gra, zima już poszła spać do morza lecz w naszym sercu radość trwa…”
Gdy wiosna zagościła już w naszym oddziale, zaczął się czas tworzenia świątecznych dekoracji. Właśnie z tej okazji 19 marca 2018 roku dzieci z grup” OPb” i „O” wyjechały do Jaworzyny Śląskiej na Wielkanocne warsztaty .
Dziećmi z wielkim zaangażowaniem ozdabiali styropianowe jajka , malowały gipsowe kurczaki, baranki i zajączki oraz ozdabiały słodkie mazurki. Podczas pracy mieli możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych materiałów i stworzenia swoich wymarzonych prac. Zajęcia były urozmaicone zabawami tanecznymi, szukaniem wielkanocnych pisanek. Odbywały się również rzuty pisankami do bramki. Po wyczerpującej pracy na zakończenie wycieczki dzieci obejrzały film pokazujący tradycje i zwyczaje wielkanocne w różnych rejonach Polski.
Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo.
Iwona Leśniczak
Konfrontacje Poetyckie Przedszkolaków
Już po raz kolejny dzieci z grupy „0” wystąpiły podczas Konfrontacji Poetyckich w SCK w Strzegomiu. Dzieci zaprezentowały się z wierszykami patriotycznymi. Mali wykonawcy spisali się na medal za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami, a od organizatorów otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Iwona Leśniczak
TURNIEJ SZACHOWY
W sobotę 17 marca w Żarowie rozegrane zostały Indywidualne Mistrzostwa powiatu świdnickiego w szachach będące turniejem eliminacyjnym do finału wojewódzkiego w ramach XIX Dolnośląskich Igrzysk LZS. W turnieju brali udział uczniowie PSP nr 2 w Strzegomiu, którzy zajęli następujące miejsca:
Zofia Pidanty - 5 miejsce w kategorii dziewcząt do lat 11
Wojciech Zontek -17 miejsce w kat. chłopców do lat 11
Jakub Nowakowski - 4 miejsce w kat.chłopców do lat 14
Tymoteusz Wiącek - 5 miejsce w kat. chłopców do lat 14
Jan Pidanty - 6 miejsce w kat. chłopców do lat 14
Kacper Repelowski - 7 miejsce w kat. chłopców do lat 14.Artur Adamek
ZAPRASZAMY DZIECI OD 3 DO 7 LAT WRAZ Z RODZICAMI NA DZIEŃ OTWARTY W PSP NR 2
Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki
W dniu 22.02.2018 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników naszej szkolnej biblioteki.
Pod opieką pani Iwony Obozy uczennice z klasy VII c uatrakcyjniły imprezę wierszami i piosenkami.
Dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce bajkowej. Pierwszaki zostały pouczone, jak należy obchodzić się z książką. Uczniowie otrzymali dyplomy dla klas i zakładki do książek. Dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i zostały pasowane na „czytelników naszej szkolnej biblioteki”.
FESTIWAL NAUKI
W dniach 14 – 15 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyła się już 9. edycja Festiwalu Nauki w ramach „Kopernikaliów”. Przygotował go zespół nauczycieli matematyki, przyrody, chemii i fizyki, przy pomocy uczniów klasy VI b i klas drugich gimnazjalnych.
W ramach festiwalu uczniowie przygotowali wystawę edukacyjną pt. „Magia matematyki, przyrody, chemii i fizyki” dla uczniów naszej szkoły. Przygotowane zostały różne stanowiska o tematyce matematyczno – przyrodniczej. Uczniowie świetnie poradzili sobie z ich obsługą. Proponowane atrakcje cieszyły się ogromną popularnością wśród uczestników imprezy naukowej.
Puzzle geometryczne i przyrodnicze dotyczące ekologii, obserwacje mikroskopowe oraz plansze edukacyjne, wystawa minerałów oraz owadów, zabawki fizyczne, niesamowite przykłady występowania ciągu Fibonacciego w naturze, historia zegarów, ekspozycja przyrządów służących do mierzenia czasu, zjawiska i iluzje optyczne, ciekawe doświadczenia chemiczne i fizyczne dla uczniów, które pomogły im zrozumieć przyczyny różnych zjawisk – to wszystko można było zobaczyć w trakcie Festiwalu Nauki w PSP nr 2. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów kl. I – VII, II – III gimnazjalnych oraz oddziału przedszkolnego, którzy licznie odwiedzali poszczególne stanowiska.
Wystawa interaktywna pozwoliła odwiedzającym wejść odważniej w świat nauki, gdzie każdy może badać i eksperymentować. Uczniowie mieli okazję poznać bogactwo interaktywnych zabawek, odpowiednio dobranych narzędzi i modeli. Festiwal Nauki to radość odkrywania i poszerzania swojej wiedzy.Koordynatorzy:
Małgorzata Poręba
Monika Wanecka
Archiwum Aktualności