Nawigacja

 • KONKURS CZYTELNICZY "ŚWIAT ANDERSENA" kl. III i klasa IV "Z lekturami za pan brat"

  REGULAMIN KONKURSU CZYTELNICZEGO
  " ŚWIAT ANDERSENA"
  
  1. W konkursie rywalizują uczniowie kl III.
  2. Należy przeczytać następujące baśnie Andersena
  - Brzydkie kaczątko
  - Dziecię Elfów
  - Dziewczynka z zapałkami
  - Dzikie łabędzie
  - Królowa Śniegu
  a także poznać życiorys Jana Christiana Andersena 
  
  Konkurs odbędzie się w bibliotece w dniu 18.11.2019 o godz. 9.00
  
  Uczniowie, którzy wykażą się najlepszą znajomością życia i twórczości 
  J. Ch. Andersena, nagrodzeni zostaną dyplomami i upominkami.
  
  Konkurs czytelniczy " Z lekturami za Pan brat" - dla klas IV
  Pytania konkursowe dotyczą następujących baśni
  braci GRIMM
  - Jagódka
  - Sezamie otwórz się
  - Bajka o wilku i siedmiu koźlątkach
  
  PERRAULT
  - Kot w butach
  - Wrózki
  - Mały Czerwony Kapturek
  
  Ewa Szelburg -Zarembina : należy umieć wymienić przynajmniej 5 tytułów 
  książek i znać treść jednej.
  Wszyscy uczestnicy muszą znać daty z życia autorów oraz umieć wymienić 
  napisane przez nich utwory.
 • Konkurs - Portret naszego Papieża Jana Pawła II

  Podczas drugiego dnia 82. posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2020 r. Uhonorowany został m.in. św. Jan Paweł II.

  Izba uczciła pamięć Jana Pawła II. W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W tekście przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ˝Solidarności˝, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” - napisano w dokumencie. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu. „Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo” - głosi tekst uchwały.

  16 października, w 41. rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, która wyodrębniła laureatów konkursu.

  Zapraszamy laureatów wraz z opiekunami oraz rodzicami na uroczystą galę podsumowującą konkurs,która odbędzie się 15 listopada 2019 roku (więcej szczegółów w terminie późniejszym).

   

  Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych - ilustracja wybranej pielgrzymki papieskiej

  3 miejsce – Maria Ścigajło – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Przedszkolnymi w Strzegomiu

  Wyróżnienia:

  Helena Rybka - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Przedszkolnymi w Strzegomiu

 • Zbiórka zniczy na kresowe cmentarze

  Zbliża się 1 listopada  –  dzień pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu  mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pamięć.

  Dolnośląscy uczniowie w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA od 10 lat porządkują nekropolie na Wschodzie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Wrocław zawożą  je na polskie cmentarze na Ukrainie i Wileńszczyźnie.

  Podobnie jak w latach ubiegłych, zwracamy się do uczniów, ich rodziców i  nauczycieli  o podarowanie symbolicznej lampki białej lub czerwonej.

  Zapłoną one  na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie oraz Łyczakowie i Cmentarzu Janowskim we Lwowie, ale również na  polskich cmentarzach na Ukrainie, które tego lata remontowane były przez młodych wolontariuszy z Dolnego Śląska.

  Znicze można dostarczyć  do 23  października do sekretariatu szkoły.

 • IX Konkurs Naukowy E(x)plory

  E(x)plory to niezwykły Konkurs Naukowy dla młodzieży w wieku 13-20 lat, do którego można zgłaszać pomysły z różnych dziedzin naukowych. Udział w konkursie jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie www.explory.pl i będzie aktywny do 31 stycznia 2020 roku. Zapraszamy młodych naukowców, wynalazców i innowatorów do podzielenia się swoimi nowatorskimi pomysłami. Wszelkie potrzebne szczegóły dotyczące konkursu, nagród i procedury zgłoszeniowej znaleźć można na stronie www.explory.pl w zakładce „Konkurs”.

   

 • Informacja dla rodziców dotycząca e-papierosów

  Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem e-papierosów

  Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

  E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.
  Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem
  po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

   

  Co to są e-papierosy?

  E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę.

  E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.
  Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.

  Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).

  W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

  Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem”
  lub „JUULINGIEM”.

   

  Jak działają e-papierosy?

  E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

  Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

  Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

   

  Co znajduje się w aerozolu z e-papierosa?

  Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

  • acetaldehyd,
  • formaldehyd,
  • akroleinę,
  • propanal,
  • nikotynę,
  • aceton,
  • o-metyl-benzaldehyd,
  • karcinogenne nitrozaminy.

  Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)
  oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

   

  Co to jest JUUL?

  JUUL to forma e-papierosa – urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB.

  Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.

   

  Problem używania e-papierosów

  W Polsce papierosy istnieją już od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.

  E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykładem
  są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku
  11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%!

  Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły
  z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu.

  Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy! Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

   

  Jakie jest ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów?

  Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.

   

  Układ narządów

  Skutki zdrowotne wynikające z użycia
  e-papierosa

  Układ oddechowy

  - podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012),
  - zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014).

  Układ immunologiczny

  - indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018),
  - zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015),
  - zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018).

  Ośrodkowy
  układ nerwowy

  - zmiany behawioralne (Grana et al., 2014),
  - upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014),
  - skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014).

  Pozostałe układy

  - podrażnienie oczu (Grana et al., 2014),
  - kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017),
  - nudności i wymioty (Hess et al., 2017),
  - podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015).

  Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

  Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

   

  Co zrobić, aby uchronić dzieci przed używaniem
  e-papierosów?

  • Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
  • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.
  • Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.
  • Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

   

 • Młodzi szachiści zagrali w Żarowie

  Kilkoro uczniów PSP nr 2 w Strzegomiu wzięło udział w zawodach szachowych rozegranych w miniony weekend w Żarowie. W VII Memoriale Szachowym pamięci J. Kipczaka i P. Paradowskiego wystąpiło blisko 120 osób.

  W grupie C dla zawodników bez kategorii oraz posiadających 5 kategorię szachową wysokie 5 miejsce zajął Aleksander Stempniewicz, zajmując jednocześnie 3 miejsce wśród juniorów. Na 15 miejscu uplasował się Błażej Miszkiewicz, 24 miejsce zajął Jim Komisarczyk, 25 miejsce Hanna Wójcik (3 miejsce wśród juniorek). Na kolejnych miejscach znaleźli się Hubert Kołodziej i Michał Krosta.

  W grupie tej Aleksander Stempniewicz i Hanna Wójcik zdobyli 4 kategorie szachowe.

  Trudniejsze zadanie miała trójka młodych szachistów występująca w silniejszej grupie B dla zawodników posiadających już 4 kategorię szachową. Najwyższe miejsce zajął Artur Ratkowski, zajmując 13 miejsce. Oprócz niego w tej grupie wystąpili Gabriella Gołębczyk i Wojciech Zontek.

                                                                                                                    Artur Adamek

   

 • Akcja „Uwolnij książkę”

                                                                            Bookcrossing

  Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi.  Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach do tego celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

  Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

   

  RUSZA AKCJA  UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

  Będzie ona trwała przez cały rok szkolny.

  Zasady naszej akcji:

   PODZIEL SIĘ!!! Przynieś do szkoły przeczytane już książki, odłóż na półkę, która znajduje się na parterze w holu szkoły. Pamiętaj! Jeśli zostawiasz książkę, wiedz, że jest ona darem dla innych, zareklamuj ją dalej.

  POLEĆ swoim znajomym książki, które zostawiłeś/aś!

   KORZYSTAJ ze zbiorów naszej BiblioPrzestrzeni na przerwach, przed lekcjami, po lekcjach!

  CZYTAJ na terenie naszej szkoły albo weź książkę ze sobą do domu i oddaj po przeczytaniu, bez konieczności rejestracji w systemie naszej biblioteki.

  PAMIĘTAJ o potrzebach innych, oni też chcą korzystać z naszej szkolnej BiblioPrzestrzeni. Wypożyczaj jednorazowo nie więcej niż 1 książkę.

   DZIEL SIĘ Z NAMI OPINIAMI! Jeśli chcesz, wyraź swoją opinię o przeczytanej książce wewnątrz niej dla następnego BiblioSpoko Miłośnika.

   SZANUJ! Korzystaj z książek tak, by czytający po Tobie również mogli czerpać z niej radość.

  UWALNIAJ, PROMUJ, INSPIRUJ!

  Wymień książkę i dziel się z nami radością czytania!

  Niech BiblioSzaleństwo trwa!!!

 • Głośne czytanie na dywanie dla oddziałów przedszkolnych

  Od dnia 7.10.2019 r w naszej szkole cyklicznie co poniedziałek odbywa się akcja  "Czytanie na dywanie dla maluchów", organizowana przez szkolna bibliotekę.

  Dziś dzieci z oddziałów przedszkolnych poznały przygody kultowego Kota Filemona  z cyklu " Poczytaj mi mamo..."

  Jaka bajka będzie za tydzień? Dowiemy się już w poniedziałek.

 • Pierwsza wycieczka klasy I C i I D

  W dniu 01.10.2019 klasa 1 C i D wybrały się na pierwszą wspólną wycieczkę do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach, a także z ekspozycją związaną z działalnością kopalń wałbrzyskich. Uczniowie dzielnie przeszli korytarzami kopalni, mieli okazję samodzielnie załadować węgiel do wagoników. W przerwie dzieci skorzystały z przyjaznej atmosfery oraz oferty kulinarnej Kawiarni Caffe Sztygarówka, a także zaopatrzyły się w „absolutnie niezbędne pamiątki”. Drugą częścią wycieczki były warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci mogły odkryć nową pasję, doskonalić swoje umiejętności, a przede wszystkim świetnie się bawić. Wycieczkę z pewnością można zaliczyć do udanych i polecić innym.

  Fotoreportaż można obejrzeć w zakładce Album fotograficzny

 • TELEFON ZAUFANIA

  800 080 222
  – rusza całodobowa bezpłatna infolinia
  dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów


  Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

  Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

  Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
  nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
  Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.

  W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

  Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA
  to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

  Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej
  ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

  Departament Informacji i Promocji

  Ministerstwo Edukacji Narodowej

   

  Plakat_Telefon_Zaufania_800080222.jpg

   

 • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

           Pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” obchodzono w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu „IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. Organizatorem święta w Polsce jest Wydawnictwo WKM „Rachmistrz” ze Szczecinka. PSP nr 2 otrzymała status Lokalnego Organizatora 9 WMTDay. 

  4 października br. uczniowie przepytali swoich nauczycieli, pracowników administracji, starszych kolegów ze szkoły oraz rodziców ze znajomości tabliczki mnożenia. W tym celu powstały specjalne patrole egzaminacyjne, które przeprowadzały egzamin z tabliczki mnożenia. Osoby biorące udział w egzaminie losowały pytania.

  - Była to miła i sympatyczna zabawa. Wszyscy popisali się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Po zdanym egzaminie otrzymali w nagrodę cukierki. Za rok oczywiście także będziemy sprawdzać podstawową wiedzę matematyczną wśród społeczności naszej szkoły – podsumowali organizatorzy tegorocznej edycji tego interesującego i edukacyjnego przedsięwzięcia. Dodajmy, że PSP nr 2 w Strzegomiu jest w gronie 5400 szkół w Polsce, które przeprowadziły tę akcję.

 • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS 4-8 - ROK SZKOLNY 2019/2020

   W dniu 27 września 2019 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego poprzedzone kampanią wyborczą, która  trwała od 16 do 26 września. Kandydaci przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu. Uczniowie klas 4-8 wybierali spośród sześciu kandydatów.

       W wyborach uczestniczyło 288 uczniów.

  WYNIKI GŁOSOWANIA :

  Amelia Misek /8a/ -  214 głosów - PRZEWODNICZĄCA

  Maja Łysomirska /8a/ - 31 głosów  - ZASTĘPCA

  Artur Ratkowski  /4a/ - 22 głosy  -  SEKRETARZ 

                                                                                              Opiekun Samorządu Uczniowskiego  Ewa Kotowicz

   

 • LIST DOLNOŚLĄSKIEGO KURATORA OŚWIATY DO RODZICÓW

  Drodzy Rodzice!

  Z radością informuję, że szkoły, przedszkola i placówki na Dolnym Śląsku pracują normalnie, panuje w nich spokój, ład i porządek.

  Podwójny rocznik złożony z absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych
  z powodzeniem zmieścił się w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych. Trudno by było inaczej, skoro organy prowadzące (wśród nich lwią część stanowią samorządy) przygotowały w poszczególnych typach szkół więcej miejsc niż uczniów. Wszystkim osobom zaangażowanym w tę dwukrotnie intensywniejszą rekrutację należą się serdeczne podziękowania. Miejsc starczyło
  z kilku powodów - niż demograficzny od kilkunastu lat dotykał szkoły dolnośląskie (to przyczyna najważniejsza), wygaszone zostały gimnazja w zespołach szkół, część budynków gimnazjalnych została przeznaczona na potrzeby szkół ponadpodstawowych, w niektórych szkołach zaadaptowano dodatkowe pomieszczenia. Tak jak w poprzednich latach najlepsi uczniowie dostali się do szkół pierwszego wyboru, ci ze słabszymi wynikami do szkół drugiego i trzeciego wyboru.

  Z danych zebranych przez Kuratorium Oświaty od dyrektorów szkół na dzień
  9 września br. wynika, że spośród 402 szkół ponadpodstawowych w 72 zajęcia dydaktyczne (lekcje) kończą się później, w 27 wcześniej niż rok temu. 82 szkoły kończą zajęcia po godzinie 16.00, wśród nich w 32 szkołach zajęcia po godz. 16.00 odbywa tylko jeden oddział i to najczęściej tylko w jednym dniu tygodnia. Wśród działających w bieżącym roku szkolnym 402 dolnośląskich szkół ponadpodstawowych wydłużona organizacja zajęć dotyczy  od 7% (28 szkół,
  w których co najmniej 2 oddziały przez większość dni tygodnia kończą naukę po godz. 16.00) do 20 % (82 szkoły kończące zajęcia po godz. 16.00). W ubiegłym roku było to odpowiednio od 5% (18 z 363 działających wówczas szkół) do 16,5% (60
  z 363 szkół). W ubiegłym roku 13 szkół kończyło pracę po godz. 18.00, w tym roku jest to 19 szkół. Późne kończenie zajęć dotyczy głównie szkół kształcących
  w zawodach (technika, szkoły branżowe) i sportowych, a powodem jest zbyt mała liczba specjalistycznych pracowni i obiektów sportowych.

  W trakcie rekrutacji część osób życia publicznego i część mediów prorokowała „armagedon” i „apokalipsę” w szkołach ponadpodstawowych po przyjęciu podwójnego rocznika. Te kasandryczne zapowiedzi, bałamutne w treści i histeryczne w formie nie spełniły się. Powyższe dane udowadniają, że żaden „armagedon” ani żadna „apokalipsa” w oświacie dolnośląskiej nie nastąpiły. Sprawdziły się za to przewidywania i zapowiedzi Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

  Pragnę poinformować, że Kuratoriom Oświaty monitoruje sytuację kadrową
  w szkołach, przedszkolach i placówkach na Dolnym Śląsku. Obecnie mamy zatrudnionych 48 tysięcy nauczycieli (od kilku lat liczba nauczycieli rośnie; rośnie liczba nauczycieli pełnozatrudnionych, maleje natomiast liczba nauczycieli niepełnozatrudnionych). Na dzień 9 września br. dyrektorzy wykazali braki
  w zatrudnieniu w 365 szkołach/przedszkolach/placówkach na 3031 działających. Dyrektorzy poszukują 680 nauczycieli (136 na pełny etat, pozostałych na pojedyncze godziny). Zajęcia i stanowiska, w przypadku których najczęściej występują trudności z zatrudnieniem nauczycieli z kwalifikacjami, to przede wszystkim wychowanie przedszkolne, a także: przedmioty zawodowe, język angielski, edukacja dla bezpieczeństwa, psycholog, wychowanie do życia w rodzinie, doradca zawodowy, matematyka. Fakt, że dyrektor poszukuje nauczyciela, nie oznacza, że zajęcia nie są realizowane. Najczęściej są one prowadzone przez innych nauczycieli na zasadzie godzin ponadwymiarowych lub zastępstw. Dyrektor może też wystąpić do kuratora
  o zgodę na powierzenie zajęć osobie bez wymaganych kwalifikacji (np. studentowi ostatniego roku studiów czy nauczycielowi pokrewnego przedmiotu).

  Pragnę Państwu przypomnieć, że art.48 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi:

  1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.
  2. Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko
   w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

  Ponadto zgodnie z art.86 Prawa Oświatowego:

  1. W szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.


  2. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.
   

  Przepisy prawa oraz prawa obywatelskie gwarantowane w Konstytucji RP nie mogą być naruszane. Prawa rodziców, którzy powierzyli kadrze pedagogicznej to co mają najcenniejszego - czyli swoje dzieci - muszą być respektowane.

  Spieszę poinformować, że na konferencjach inaugurujących nowy rok szkolny 2019/2020 zwróciłem się do dyrektorów o staranny dobór osób, instytucji
  i organizacji kooperujących ze szkołą oraz każdorazowe dopełnianie procedur wymaganych przez prawo. Poprosiłem o rozwagę, odpowiedzialność
  i przezorność. Szkolne wspólnoty nie mogą bowiem być rozrywane przez spory, kłótnie i konflikty, w tym konflikty ideologiczne dotyczące sfery tak intymnej jak seksualność uczniów.

  Warto także wiedzieć, że Rozporządzenie MEN w sprawie bezpieczeństwa
  i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach w § 14 ust.3 stanowi, że:

  „Dyrektor, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego:

  1. ustala długość przerw międzylekcyjnych;
  2. organizuje przerwy w sposób umożliwiający uczniom spożycie posiłków na terenie szkoły lub placówki.”

  Szanowni Rodzice!

  Stanowicie Państwo bardzo ważną część wspólnot złożonych z uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników i przyjaciół szkoły. Proszę o częstą obecność w szkole i zainteresowanie jej sprawami. Proszę o aktywność, zaangażowanie
  i wsparcie. Z początkiem roku szkolnego 2019/2020 życzę Państwu, Państwa pociechom i całym społecznościom szkolnym wielu pięknych chwil, radości
  i sukcesów. Wytrwałości, cierpliwości i zdrowia. Realizacji planów i spełnienia marzeń.

                                                                                 Z poważaniem pozostaję

                                                                                      Roman Kowalczyk

                                                                               Dolnośląski Kurator Oświaty

 • Europejski Tydzień Kodowania

  CodeWeek to rodosne wydarzenie społeczne, którego celem jest promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcenie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem.  Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej codeweek.eu

 • ÓSMOKLASIŚCI NA XXII DOLNOŚLĄSKIM FESTIWALU NAUKI

  Myślicie, że nauka jest nudna? Nieprawda! Przekonali się o tym uczniowie klas ósmych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy. We wtorek 24 września, pojechali wspólnie do Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Odbywały się tam wykłady w ramach XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

  Uczniowie wzięli udział w pokazach doświadczeń z dziedziny chemii i fizyki. Mogli obserwować m. in.: właściwości materii w niskich temperaturach, lewitację magnetyczną, doświadczenia z magnetyzmu, proste reakcje chemiczne, sztuczną krew, pokazy pirotechniczne. Następnie uczestniczyli w trzech wykładach połączonych z pokazami. Pierwszą prelekcję „Od Edisona do LED-ów, czyli historia i rozwój współczesnego oświetlenia” przeprowadził dr Adam Watras. Ósmoklasiści mogli dowiedzieć się, jak działa żarówka i dlaczego już wychodzi z użycia, co powoduje, że świetlówka świeci oraz dlaczego diody LED są przyszłością oświetlenia i jak sprawić, żeby były jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła.

  „Jak wyhodować kryształ?” to tytuł drugiego wykładu przeplatanego doświadczeniami. Przeprowadził go dr Michał Babij. Wysłuchanie go pozwoliło uczniom zrozumieć różnice między ciałami stałymi i kryształami oraz dowiedzieć się, jak „hoduje” się kryształy.

  Trzeci wykład wygłosił Mikołaj Łukaszewicz pt. "Przyciągające" efekty świecących pierwiastków z odzysku. W trakcie wykładu przybliżone zostało uczestnikom pojęcie lantanowców, czyli pierwiastków, które w odpowiednich warunkach emitują światło i mają też inne ciekawe właściwości, na przykład magnetyczne. Uczniowie dowiedzieli się również, gdzie możemy znaleźć te pierwiastki w  naturze, gdzie są wykorzystywane, jak je odzyskiwać i powtórnie wykorzystywać. Mogli zobaczyć efekty optyczne (emisja światła) i magnetyczne (przyciąganie-odpychanie) nanocząstek.

  Po tych kilku godzinach wspólnego, intensywnego zdobywania wiedzy, nieco zmęczeni, ale za to pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy do domów.

   

 • Strzegomska Dwójka sprzątała świat

  Strzegomska Dwójka wzięła udział w tegorocznej  akcji „Sprzątanie świata – Polska” w dniu 20 września 2019 roku. Tematem tegorocznej edycji było hasło „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!".  Fundacja Nasza Ziemia apelowała w tym roku, aby podejmować działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i staniemy się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami.

  Organizatorem akcji na terenie miasta i gminy był Urząd Miejski w Strzegomiu we współpracy z Zakładem Usług Komunalnych. Do udziału w tym ważnym przedsięwzięciu w naszej szkole zaangażowało się ok. 170 uczniów z klas 5-8 pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego. Każdy z uczestników akcji został zapoznany z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas sprzątania. Działaniami objęliśmy  Ośrodek Sportu i Rekreacji, ulice: Mickiewicza, Niecałą, Chopina, Dworcową i Aleję Wojska Polskiego We współpracy z Nadleśnictwem Jawor sprzątaliśmy także Górę Krzyżową.

  Jesteśmy przekonani, że dzięki uczestnictwu w „Sprzątaniu świata” wzrasta ekologiczna świadomość naszych uczniów i ich rodzin, a tym samym udaje nam się co roku choć w niewielkim stopniu dbać o to, by nasze miasto było coraz piękniejsze.

 • Teatrzyk pt. „Foszek-Czyścioszek” Oddział Przedszkolny

  Dnia 18 września dzieci z naszego oddziału  przedszkolnego  wybrały się na wycieczkę do Publicznej Biblioteki  Miejskiej w Strzegomiu, aby obejrzeć  spektakl  pt. „Foszek- Czyścioszek”. To bajka adresowana przede wszystkim do najmłodszych widzów. Tematem przewodnim przedstawienia było dbanie o higienę osobistą oraz pokazanie dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie czystości i wykonywanie codziennych czynności z nią związanych. Niezbyt odważny i niedbający o swoją higienę osobistą tytułowy bohater, hipopotam zwany Hipciem, spotyka na swojej drodze bardzo gadatliwą Panią Weterynarz, która wybrała się na wyprawę do Ciepłych Krajów, aby zbadać żyjące tam zwierzęta. Pani weterynarz nie może wyjść  ze zdumienia, kiedy widzi, do jakiego stanu dopuścił się biedny Hipcio, niedbający w ogóle o higienę własnego ciała. Na koniec swojej przygody  Hipcio dochodzi  do wniosku, że będzie przestrzegał zaleceń  Pani Weterynarz i dbał o higienę, której  przestrzeganie jest bardzo ważne  i  że już nigdy nie będzie „Brudaskiem”.
  Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze.

  - Fajnie! Super! Ładne! – tak dzieci komentowały obejrzaną bajkę. Z wypiekami na twarzach patrzyły na poczciwego Hipcia i z uwagą słuchały zaleceń wesołej Pani Weterynarz.

  Aktorzy, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.

  Drogę powrotną osłodziliśmy sobie odwiedzinami w  cukierni  „Chabierski’”, zjadając pyszne rurki z bitą śmietaną.

   Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!!!

                                                                                                               Opracowała  Ewelina Wiśniewska

 • DZIEŃ KROPKI W NASZEJ SZKOLE

  Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie klasy 1d  próbowali odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie wspólnie bawiliśmy się przy muzyce, wykonywaliśmy kropkowane prace plastyczne i opowiadaliśmy o swoich talentach! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.

 • Narodowe Czytanie już po raz ósmy

    

     6 września w PSP nr 2 w Strzegomiu odbyła się, jak co roku, akcja pod patronatem Pary Prezydenckiej – Narodowe Czytanie.

        Podczas tegorocznej odsłony  Para Prezydencka zaproponowała do czytania polskie, w większości XIX-wieczne, nowele. Do wyboru było osiem utworów na ósmą edycję akcji. Wśród nich znalazły się teksty m.in.: Sienkiewicza, Żeromskiego, Konopnickiej i Prusa. Uczniowie i nauczyciele z PSP nr 2 wybrali do czytania tekst H. Sienkiewicza pt. „Sachem”. Co połączyło wszystkie te, zdawałoby się, różne teksty? Przede wszystkim polskość, połączona z wartościami uniwersalnymi, zadumą nad człowiekiem i społeczeństwem. Każdego roku ta niezwykła akcja przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne.

          Czekamy na kolejną odsłonę już za rok…

 • Dowozy i odwozy uczniów od dnia 03.09.2019r.

   

  DOWÓZ

  1. Olszany   6:50,  6 : 53, 6 : 56
  2. Kostrza - 7:07, 7:33
  3. Żółkiewka wiatrak – 7:15
  4. Morawa - 6:45
  5. Międzyrzecze - 6:50
  6. Aleja Wojska Polskiego za torami – 6:55, 7:35
  7. Graniczna – 7:00
  8. Goczałków Gór. – 7:07
  9. Goczałków Szkoła – 7:12
  10. Rogoźnica Długa – 7:15
  11. Rogoźnica Świdnicka – 7:20
  12. Goczałków Boczna – 7:24
  13. Goczałków Szkoła – 7:28
  14. Bartoszówek – 6:45 , 7:25
  15. Domki Wschodnie – 7:30
  16. Wieśnica – 7:35

   

  ODWÓZ   po lekcjach
   

  1. Olszany –  13 : 40, 14 : 45
  2. Żółkiewka  12 : 35, 15: 55
  3. Kostrza 12: 35, 14 : 40, 15 : 55
  4. Domki wschodnie/  Morawa/  Międzyrzecze – 14 : 40 ,  15 : 15
  5. Goczałków/ Goczałków Górny ./Graniczna/  Rogoźnica – 12: 35, 14 :00, 15:35
  6. Domki Wsch.  /Aleja Wojska Polskiego za torami/  Bartoszówek – 15:10
  7. Wieśnica – 12 : 35, 14 : 00, 15 : 35
  8. Al. Wojska Polskiego/ Bartoszówek/ Międzyrzecze 16 : 05
strona:

Aktualności

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Strzegomiu
  ul. Mickiewicza 1
  58-150 Strzegom

  Dyrektor: Elżbieta Smyk

  Wicedyrektorzy:
  Bożena Bednarska
  Sabina Ługowska

  Sekretarz: Halina Subocz

  Administrator Bezpieczeństwa Informacji (ABI) / Inspektora Ochrony Danych w PSP nr 2 z oddziałami przedszkolnymi w Strzegomiu :
  Krzysztof Olejniczak

  Możliwość zgłaszania spraw dotyczących bezpieczeństwa danych codziennie w godzinach od 8.00-15.00 pod numerem telefonu 609 010402
  lub adresem e-mail: krzysztof.olejniczak@comars.pl
 • tel/fax (+48)074 649 12 99

Galeria zdjęć