Bezpieczny internet

DOKUMENT OPISUJĄCY POLITYKĘ BEZPIECZEŃSTWA INTERNETOWEGO W  PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR2 W STRZEGOMIU

Opracowana Polityka Bezpieczeństwa Internetowego obejmuje całą społeczność szkolną: nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

CELE

 kształtowanie odpowiedzialnej postawy w korzystaniu z nowoczesnych technologii informacyjnych

 zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą nowe technologie komunikacyjne

 postawienie nacisku na ochronę uczniowskich stanowisk komputerowych

 podniesienie poziomu wiedzy na temat różnorodnych możliwości Internetu

Cele szczegółowe

Podjęte działania umożliwią uczniom nabycie wiedzy na następujące tematy:

Ø higiena pracy z komputerem

Ø netykieta w Internecie

Ø ochrona danych osobowych

Ø ochrona wizerunku własnego jak i innych osób

Ø kradzież tożsamości

Ø pozorna anonimowość w Internecie

Ø wiarygodność informacji znalezionych w Internecie

Ø rozpowszechnianie dzieł chronionych prawem autorskim

Ø legalne oprogramowanie a piractwo komputerowe

Ø przestępstwa internetowe

Ø oprogramowanie filtrujące szkodliwe treści

Ø złośliwe oprogramowanie

Ø zagrożenia płynące z komunikatorów internetowych, czatów, portali społecznościowych

Ø instytucje, które mogą pomóc w sytuacji zagrożenia

REALIZACJA

Polityka bezpieczeństwa internetowego realizowana jest przez cały rok szkolny i obejmuje wszystkich nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców.

Problematyka bezpieczeństwa internetowego poruszana jest na lekcjach wychowawczych, lekcjach informatyki, podczas specjalnych warsztatów, apeli, prelekcji, podczas zebrań z rodzicami, a także w formie informacji pisanej w sali komputerowej, w bibliotece szkolnej, gdzie znajduje się Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, na tablicy informacyjnej na korytarzu szkoły.

Specjalne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie

przechodzi również Rada Pedagogiczna szkoły.

Szkoła współpracuje na bieżąco z właściwą terytorialnie jednostką Policji w zakresie zagrożeń związanych z Internetem, w szczególności cyberprzemocy. (Spotkanie z przedstawicielem Policji dla uczniów).

Wszystkie stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, z których korzysta młodzież zostają zabezpieczone programami filtrującymi szkodliwe treści oraz chroniącymi komputery. Stanowiska zostają także opatrzone numerem specjalnej infolinii, gdzie dyżurują osoby przyjmujące zgłoszenia o przejawach cyberprzemocy wśród nieletnich. Ponadto w tych wszystkich miejscach znajdują się informacje dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Używane może być jedynie legalne oprogramowanie.

Corocznie obchodzony jest w szkole Dzień Bezpiecznego Internetu, w ramach, którego szkoła podejmuje różnorodne  inicjatywy.

Informacje o akcji DBI umieszczane są na oficjalnej stronie internetowej szkoły.

Wszelkie zagrożenia uczniowie zgłaszają nauczycielowi lub wychowawcy, który informuje o zaistniałym fakcie rodziców, pedagoga szkolnego, oraz dyrektora szkoły. Pedagog sporządza notatkę służbową dla właściwej terytorialnie jednostki Policji.

Nauczyciel zgłasza również przejaw cyberprzemocy na numer specjalnej infolinii.

PRZEWIDYWANE REZULTATY

Zależy nam, aby nasi uczniowie korzystali z bogactwa Internetu świadomie, odpowiedzialnie i bezpiecznie.

 dostrzeganie korzyści związanych z rozwojem technologii informacyjnych

 wykształcenie umiejętności poszukiwania właściwej informacji

 wykształcenie umiejętności bezpiecznego poruszania się po zasobach Internetu

 nabycie umiejętności rozsądnego wykorzystywanie zasobów Internetu