SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZY 2020/2021 Indywidualizacja nauczania i wychowania RAZEM W PEŁNI SPRAWNI Klub Bezpiecznego Puchatka Program "Moje dziecko idzie do szkoły". Erasmus +2016-2018 Projekt Interreg V-A Republika Czeska - Polska SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO PODNIESIENIE EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA W ZAKRESIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

Szkolne projekty i programy

Program "Moje dziecko idzie do szkoły".

Moje dziecko idzie do szkoły
Adresatami programu są uczniowie klas „0”, I, ich rodzice oraz nauczyciele.
Celem programu jest : • ukształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności prozdrowotnych dzieci; • podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat zdrowego stylu życia oraz czynników wpływających na zachowanie zdrowia; • przekonanie ich o słuszności podejmowanych działań profilaktycznych i wskazaniu roli, jaką pełnią w kształtowaniu nawyków u dzieci.
Rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się z wieloma istotnymi zmianami w życiu dziecka i jego rodziny. Nowy etap w życiu dziecka to nowe problemy i nowe zagrożenia wpływające na rozwój dziecka i jego zdrowia. Obowiązki szkolne, nowe środowisko, dodatkowe zajęcia zbiegają się z okresem intensywnego wzrostu. Czynniki te mogą mieć wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Świadomość wpływu różnych czynników na samopoczucie dziecka i umiejętne postępowanie może zapobiec lub znacznie złagodzić ich negatywne oddziaływanie na organizm.
Przykładowe zagadnienia do realizacji programu: 1. Zdrowe odżywianie dziecka. 2. Zapobieganie nadwadze i otyłości dzieci. 3. Higiena jamy ustnej. 4. Ochrona wzroku dziecka. 5. Prawidłowa postawa ciała dziecka. 6. Prawidłowy rozwój mowy dziecka. 7. Dziecko ma prawo do czystego powietrza wokół siebie. 8. Szczepienia ochronne. 9. Bezpieczeństwo dziecka w drodze do i ze szkoły, w domu, w szkole. 10.Zdrowie psychiczne dziecka.